banner46
04.01.2022, 14:30 3354

Biz Zengin Miyiz?

Değerli Meslektaşlarım,

Son bir yılda tüm tedarik ürünlerimizin yüzde yüz, asgari ücretin yüzde elli arttığı şu dönemde halı yıkama sektörünün zam yapmaktan imtina ettiği görülüyor.

Konuştuğum bazı meslektaşlarımız halkın alım gücünden dem vurarak hizmetlerine yüzde otuzlar civarında zam yapıyor.

Anlaşılan o ki; meslektaşlarımız artan maliyetleri varsa kendi ceplerinden, yoksa tedarikçiyi dolandırarak, çalıştırdığı personelin sırtına yüklenerek finanse edecek.

Peki bizler dolandırıcı mıyız? Mutlaka içimizde bu zihniyette olanlar da vardır lakin işin özünde koca bir sektörün dolandırıcı olduğunu düşünemeyiz. Fakat şartlar sizleri dolandırmaya yönlendiriyor. Şöyle ki; emeğini doğru fiyatlandırarak satamayan halı yıkama esnafı, makineciye, poşetciye, şampuancıya borcunu ödemiyor. İster istemez adı dolandırıcıya çıkıyor.

Peki, bizler kul hakkına tamah edecek, çalıştırdığı insanın alın terinin değerini vermeyecek, halkın alım gücünden dem vururken, çalışanımızın alım gücünü göz ardı edecek bencil insanlar mıyız?

Elbette ki değiliz. Lakin çalıştırdığımız insanın emeğinin karşılığını müşteriden talep etmek yerine, onun maaşını sınırlı tutarak her geçen gün daha da fakirleştirmek, sizlerin kul hakkına tamah eden bencil bir insan görüntüsü çizmenize sebep oluyor.

Öyle anlaşılıyor ki biz dolandırıcı değiliz, kul hakkına tamah eden bencil insanlarda değiliz. Öyle ise biz zenginiz.

Şimdi bir bakalım, BİZ ZENGİN MİYİZ? En azından bu zamları cebimizden finanse edecek kadar ZENGİN MİYİZ?

Öncelikle belirtmeliyim ki; metrekaresi altı liraya fason yıkama yapılan bir sektörde zengin olmak şöyle dursun karnınızı doyurduğunuz dahi şüphelidir. Oysa altı liraya yıkanan halı ile müşterinin memnun edilemeyeceği bilinci ile hareket edip hizmetinizi yirmi liraya satarak zengin olmasanız da refah düzeyinizi yükseltebilirsiniz.

Bu arada, kişisel olarak her zaman karşısında olduğum fasona artık karşı olmadığımı belirtmek istiyorum. Bu durumun sebep sonuç ilişkisini açıklamam gerekirse. Fasoncular sayesinde ağzı yanan müşterinin teveccühüne bağlı olarak tesisimde yaşanan iş patlamasını fiyat arttırarak dengeliyorum. Bu durum her yıl karlılığımın artmasına vesile oluyor. Fasonculara tavsiyem sakın ha zam yaparak ekmeğimle oynamayın. Ben halimden memnunum. Gördüğüm kadarı ile siz de hamallığınızdan memnunsunuz. Lütfen böyle devam edin.

Fason sisteminin dışında kalarak kendi tesisinde ucuz fiyatla hizmet veren meslektaşlarımın da bana katkısını aynı şekilde, memnun edemedikleri müşterinin firmama gösterdiği teveccühün yarattığı fiyat belirleme özgürlüğü olarak izah edebilirim. Lütfen sizler de zam yaparak bana yamuk yapmayın. Doyamadığınız hamallığınız sayesinde ben hizmetimi iyi fiyatla satabiliyorum.

Bize, istihdam ettiğimiz bir çalışanın aylık maliyeti kadar para kalmıyorsa ki; kalmıyor (örnek; 2022 yılı için asgari ücretli bir çalışanın tüm giderleri ile işverene maliyeti 8.000 lira) biz zengin değiliz.

Personel başına aylık sekiz bin, on personel üzerinden aylık seksen bin, yıllık dokuz yüz atmış bin kazanıyorsanız işte o zaman zengin olunmasa da zengin olma yolunda bir adım atmış olabilirsiniz.

Dolandırıcı değilsek ki değiliz, kul hakkı yiyecek insanlar değilsek ki değiliz. Zengin! hiç değiliz. Bu durumda fiyatlarınızı güncelleyerek hizmetinizin değerini arttırın.

Tekrar söylüyorum, BİZ ZENGİN DEĞİLİZ.

Yorumlar (9)
Tuncay Canavar 6 ay önce
Tebrikler Şükrü kardeşim...
Bülent Taşmış 6 ay önce
Şükrü abi düşüncelerine katılıyorum,
Bahattin başkanımın da zaman zaman verdiği atasözü aklıma geldi ‘’havanda su dövmek’’
Abi sen İstediğin kadar yaz.
Mehmet Efe Ustaoğlu 6 ay önce
Yine deklare ediyorum,
Seni ve bizim gibileri Allah için seviyorum…
Fakat;
haklılık payın,doğru tespitin olsada ben fason denilen üç kapıtçılık sistemine hâla karşıyım!
Evet dediğin gibi kötüler sayesinde,iyilerin değeri anlaşılıyor lakin, Vatandandaşım SEÇME HAKKI farklı faklı İSİMLER kullanılarak GASPEDİLMEYE devam ediyor!
Biz sayılı firmalara, dediğiniz anlamda faydaları olsada, Milyonlarca Vatandaş kandırılmaya devam ediyor!
Şahsen ben,
Hata müşteride olsada,
Yeni bir İSMİ DENEMEK için KANDIRILAN,
halıları yine o memnun kalmadıkları yerlere gittiğinin FARKINDA olmayan, Fasona yeni yıkattıları halıları ertesi gün bana getirdiklerinde
Sanki ben yıkamışım gibi utanıyorum, inanın üzülüyorum, ücret almak bile istemiyorum,hatta inanın bir çoğuna indirim yaparak mecburen hakkımı alıyorum!
Ben utanıyorum,insanlığım,mesleğim adına ben utanıyorum bu Fason YıkaTanlarda, yıkayanlarda zerre utanmıyor!
Ve ben böylesine vebal alan, milyonlarca Vatandaşın ahını alan bir sektörde olduğum için üzülmek bir yana dursun,
yıllardır sektörümüzün bunlarla mücadele etmemesine,karşı çıkmak bir tarafa,destek olmalarına Vatandaşı mağdur etmekte pay sahibi olmalarına,bunlara karşı şu anda daha açık görüyoruz ki, yenilmiş olmamıza,yıllardır bu sonucu görememiş olmamıza üzülüyorum!
Şu anda daha çok görüyoruz diyorum çünkü;
farkındaysanız yıllardır bu. Sektör sezon sonu zam yapmak için konuşmaz,toplantılar yapmazdı,
fakat olağan dışı ekonomik durumlar sebebiyle şu anda tüm bölgeler zamlar ve bu duruma karşılık nasıl pozisyon almalıyız,bırakın KÂR Oranını arttırmayı,nasıl ayakta kalırız diyerek toplantılar yapıp fiyat belirlemeye çalışıyor!
Bunlar için çok geç kalındı…
Her bölgede bulunan sizin gibi LOKOMOTİF firmalar ile, (mesafeyi açmadan) her yıl uygulamaları gereken düzenli zamlarla arkanızdan takip etmesi gereken VAGON firmalarla Zam yapmadıkları (yapamadıkları) için mesafe epey açıldığı için, şu anda bir anda yüksek artış yapmak durumundalar ve maalesef gereken zamları yapamıyorlar!
Yıllardır zam yapamamalarının sebebi mantar gibi türeyen,sayıları bizden fazla olan FASON İSİMLERDİR!
Her zaman dediğim gibi, bu sektörün EN BÜYÜK SORUNU, tüm SORUNLARIN anasıdır!
Çünkü, HAKSIZ REKABETİN,
PARA KAZANILAMAMASININ SEBEBİDİR!
Ne kadar tüm meslektaşlar İSTESEDE,neler yapması gerektiğini bilsede,hayalini kursa,hedefine koysada, PARA KAZANAMADIĞI İÇİN firmasının,sektörün gelişmesine uygun adımları yıllardır atamamıştır,atamamaktadır!
Şu anda her bölgede yapılan fiyat belirleme toplantılarından çıkan sonuçlara,fiyatlara bakar mısınız!
Başkentimiz bile 10TL.
İzmir-İstanbul 10TL.
Bir çok bölge 8-10TL. kilitlenmiş vaziyette!
Fason yıkaYan-yıkaTanlar ile aynı masadan hayırlı bir karar çıkamaz zaten!
Fiyatı belirleyen her yıl olduğu gibi yine bunlar!
Karara bakın;
2022 FASON yıkama: 4TL.
yani fason yıkTan 8 toplayacak.
Çoğunluk bu oluncada,
her yıl olduğu gibi, piyasaya bakarak fiyatını belirlemek zorunda kalan meslektaşlar,
“piyasa 7-8 bende 8 üstü yapamam 8 yapayım veya bi tık üstü, 2tık üstü derkeeeen, sektör geneli Max. 10TL.
Gerçek bu, yıllardır da böyleydi ve maalesef bu FASON denilen, haksız rekabet sistemi var oldukça değişen bir şey olmayacak!
Kayıt dışı denilerek aklanmaya çalışıldılar,
bazıları vergi kaydı yaptırdı,bazıları 1 elemana SSK kaydı yaptırdı ve kayıtlıyım işte dedi!
1000 liraya yazar kasa aldı,
Kayıtlıyım,vergi veriyorum, bende halı yıkamacıyım dedi aklandı!
Bazıları ara sokaklarda uygun kiraya 20metrekare 4 duvar tuttu, 1 masa, 1telefon,1bilgisayar,yazar kasa koydu masaya, duvara belediyeden ruhsat diye 1500 lira haraç vererek alabildiği kağıdı astı,
yerimde var,kurumsalım, adresim belli bende bu işi yapıyorum, patronum dedi, gururla aklandı!
Çünkü onlara kayıt dışılık bu şekilde empoze edildi!
Kayıt dışı olmak bu değildi! Olmamalıydı!
Kolay yol gösterilerek, bunlara taviz verildi, hak verildi!
Vergiye tabiysen tamm, VATANDAŞI farklı farklı İSİMLERLE KANDIRABİLİRSİN denildi resmen denildi…!
YıkaYanlarda arttı yıkaTanlarda arttı ve sonuç ortada maalesef…
Zararın neresinden dönülürse KÂRDIR!

Şahsen, şimdi hep birlikte pirincin taşını ayıklama zamanı bana göre!
Sektörün KURTULUŞU, herkesin ÖZGÜRCE hakettiği fiyatları uygulayabilmesi,PARA kazanabilmesi ŞARTTIR!
Bunun sonucu gelişip, makinalaşıp,büyüyüp,
KURUMSALLAŞABİLMESİ ve akabinde hep birlikte sektörün top yekün AYAĞA KALKARAK, Vatandaşların ve Devletin nezdinde de hakettiği itibara, saygınlığa kavuşarak,
kalan ömrümüzü, geçen ömrümüzden maddi-manevi her anlamda daha huzurlu bir iş ve sosyal hayata kavuşarak geçirmek, kaybedilen yılların acısını çıkartırcasına ailemizle, dostlarımızla daha insanca bir hayat idame ettirmek, geleceğimize daha stressiz,daha kolay, daha düzenli bir meslek bırakabilmek adına daha fazla vakit kaybeden;

Dernek olarak hep birlikte istişareler yaparak,
tecrübeli parlak fikirlerimizin saygı ile değerlendirilmesi neticesinde alınan ortak kararlarımızı hep birlikte Derneğimiz üyeleri başta olmak üzere, ülkemiz genelinde üyemiz olmasada, tüm meslektaşlarımıza aktarılarak, detaylı anlatılarak, tüm meslektaşlarca acilen uygulamaya konulması gerektiği kanaatindeyim uzun zamandır!
Affınıza sığınıyorum her zamankinden daha fazla,
çok gerginim aylardır.
sürç-i lisan ettiysem affola…
Ömer Altun 6 ay önce
Biz çok zenginiz Şükrü bey çünkü sadece poşet deterjan elektrik su kira bedeli için çalışıyoruz oda fasona 6 TL müşteriye de 10 TL yeterlidir ,
NASIL OLSA BEDENİMİZ BİZE ÜCRETSİZ VERİLDİ Onun bedeli belde boyunda fıtıklar bacaklarda varisler ve diğer hastalıklar nüksedince anlarız
Adem Gür 6 ay önce
Şükrü abi yüreğine sağlık.Bu sektörde biz cefa çekenler,kayıtsız fasoncular merdiven altı yangaboz halı yıkamacılarada zorla para kazandırıyoruz haliyle,biz zam yaptıkca bizden 2 lira 5 lira ucuz yıkarak bizden fazla kazanç sağlıyorlar.
Cem Öztürk 6 ay önce
Yüreğine kalemine sağlık, Gerçekler bunlar anlayana teşekkür ederim abi
Kenan özdemir 6 ay önce
Abi kalemine yüreğine sağlık fakat anlayana sivri sinek saz...
Bahattin Ersönmez 6 ay önce
Teşekkürler Şükrü abi ciğim. Kitabın tam ortası...Anlayana...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü