banner39

04.01.2022, 14:30 3012

Biz Zengin Miyiz?

Değerli Meslektaşlarım,

Son bir yılda tüm tedarik ürünlerimizin yüzde yüz, asgari ücretin yüzde elli arttığı şu dönemde halı yıkama sektörünün zam yapmaktan imtina ettiği görülüyor.

Konuştuğum bazı meslektaşlarımız halkın alım gücünden dem vurarak hizmetlerine yüzde otuzlar civarında zam yapıyor.

Anlaşılan o ki; meslektaşlarımız artan maliyetleri varsa kendi ceplerinden, yoksa tedarikçiyi dolandırarak, çalıştırdığı personelin sırtına yüklenerek finanse edecek.

Peki bizler dolandırıcı mıyız? Mutlaka içimizde bu zihniyette olanlar da vardır lakin işin özünde koca bir sektörün dolandırıcı olduğunu düşünemeyiz. Fakat şartlar sizleri dolandırmaya yönlendiriyor. Şöyle ki; emeğini doğru fiyatlandırarak satamayan halı yıkama esnafı, makineciye, poşetciye, şampuancıya borcunu ödemiyor. İster istemez adı dolandırıcıya çıkıyor.

Peki, bizler kul hakkına tamah edecek, çalıştırdığı insanın alın terinin değerini vermeyecek, halkın alım gücünden dem vururken, çalışanımızın alım gücünü göz ardı edecek bencil insanlar mıyız?

Elbette ki değiliz. Lakin çalıştırdığımız insanın emeğinin karşılığını müşteriden talep etmek yerine, onun maaşını sınırlı tutarak her geçen gün daha da fakirleştirmek, sizlerin kul hakkına tamah eden bencil bir insan görüntüsü çizmenize sebep oluyor.

Öyle anlaşılıyor ki biz dolandırıcı değiliz, kul hakkına tamah eden bencil insanlarda değiliz. Öyle ise biz zenginiz.

Şimdi bir bakalım, BİZ ZENGİN MİYİZ? En azından bu zamları cebimizden finanse edecek kadar ZENGİN MİYİZ?

Öncelikle belirtmeliyim ki; metrekaresi altı liraya fason yıkama yapılan bir sektörde zengin olmak şöyle dursun karnınızı doyurduğunuz dahi şüphelidir. Oysa altı liraya yıkanan halı ile müşterinin memnun edilemeyeceği bilinci ile hareket edip hizmetinizi yirmi liraya satarak zengin olmasanız da refah düzeyinizi yükseltebilirsiniz.

Bu arada, kişisel olarak her zaman karşısında olduğum fasona artık karşı olmadığımı belirtmek istiyorum. Bu durumun sebep sonuç ilişkisini açıklamam gerekirse. Fasoncular sayesinde ağzı yanan müşterinin teveccühüne bağlı olarak tesisimde yaşanan iş patlamasını fiyat arttırarak dengeliyorum. Bu durum her yıl karlılığımın artmasına vesile oluyor. Fasonculara tavsiyem sakın ha zam yaparak ekmeğimle oynamayın. Ben halimden memnunum. Gördüğüm kadarı ile siz de hamallığınızdan memnunsunuz. Lütfen böyle devam edin.

Fason sisteminin dışında kalarak kendi tesisinde ucuz fiyatla hizmet veren meslektaşlarımın da bana katkısını aynı şekilde, memnun edemedikleri müşterinin firmama gösterdiği teveccühün yarattığı fiyat belirleme özgürlüğü olarak izah edebilirim. Lütfen sizler de zam yaparak bana yamuk yapmayın. Doyamadığınız hamallığınız sayesinde ben hizmetimi iyi fiyatla satabiliyorum.

Bize, istihdam ettiğimiz bir çalışanın aylık maliyeti kadar para kalmıyorsa ki; kalmıyor (örnek; 2022 yılı için asgari ücretli bir çalışanın tüm giderleri ile işverene maliyeti 8.000 lira) biz zengin değiliz.

Personel başına aylık sekiz bin, on personel üzerinden aylık seksen bin, yıllık dokuz yüz atmış bin kazanıyorsanız işte o zaman zengin olunmasa da zengin olma yolunda bir adım atmış olabilirsiniz.

Dolandırıcı değilsek ki değiliz, kul hakkı yiyecek insanlar değilsek ki değiliz. Zengin! hiç değiliz. Bu durumda fiyatlarınızı güncelleyerek hizmetinizin değerini arttırın.

Tekrar söylüyorum, BİZ ZENGİN DEĞİLİZ.

Yorumlar (8)
Mehmet Efe Ustaoğlu 2 hafta önce
Yine deklare ediyorum,
Seni ve bizim gibileri Allah için seviyorum…
Fakat;
haklılık payın,doğru tespitin olsada ben fason denilen üç kapıtçılık sistemine hâla karşıyım!
Evet dediğin gibi kötüler sayesinde,iyilerin değeri anlaşılıyor lakin, Vatandandaşım SEÇME HAKKI farklı faklı İSİMLER kullanılarak GASPEDİLMEYE devam ediyor!
Biz sayılı firmalara, dediğiniz anlamda faydaları olsada, Milyonlarca Vatandaş kandırılmaya devam ediyor!
Şahsen ben,
Hata müşteride olsada,
Yeni bir İSMİ DENEMEK için KANDIRILAN,
halıları yine o memnun kalmadıkları yerlere gittiğinin FARKINDA olmayan, Fasona yeni yıkattıları halıları ertesi gün bana getirdiklerinde
Sanki ben yıkamışım gibi utanıyorum, inanın üzülüyorum, ücret almak bile istemiyorum,hatta inanın bir çoğuna indirim yaparak mecburen hakkımı alıyorum!
Ben utanıyorum,insanlığım,mesleğim adına ben utanıyorum bu Fason YıkaTanlarda, yıkayanlarda zerre utanmıyor!
Ve ben böylesine vebal alan, milyonlarca Vatandaşın ahını alan bir sektörde olduğum için üzülmek bir yana dursun,
yıllardır sektörümüzün bunlarla mücadele etmemesine,karşı çıkmak bir tarafa,destek olmalarına Vatandaşı mağdur etmekte pay sahibi olmalarına,bunlara karşı şu anda daha açık görüyoruz ki, yenilmiş olmamıza,yıllardır bu sonucu görememiş olmamıza üzülüyorum!
Şu anda daha çok görüyoruz diyorum çünkü;
farkındaysanız yıllardır bu. Sektör sezon sonu zam yapmak için konuşmaz,toplantılar yapmazdı,
fakat olağan dışı ekonomik durumlar sebebiyle şu anda tüm bölgeler zamlar ve bu duruma karşılık nasıl pozisyon almalıyız,bırakın KÂR Oranını arttırmayı,nasıl ayakta kalırız diyerek toplantılar yapıp fiyat belirlemeye çalışıyor!
Bunlar için çok geç kalındı…
Her bölgede bulunan sizin gibi LOKOMOTİF firmalar ile, (mesafeyi açmadan) her yıl uygulamaları gereken düzenli zamlarla arkanızdan takip etmesi gereken VAGON firmalarla Zam yapmadıkları (yapamadıkları) için mesafe epey açıldığı için, şu anda bir anda yüksek artış yapmak durumundalar ve maalesef gereken zamları yapamıyorlar!
Yıllardır zam yapamamalarının sebebi mantar gibi türeyen,sayıları bizden fazla olan FASON İSİMLERDİR!
Her zaman dediğim gibi, bu sektörün EN BÜYÜK SORUNU, tüm SORUNLARIN anasıdır!
Çünkü, HAKSIZ REKABETİN,
PARA KAZANILAMAMASININ SEBEBİDİR!
Ne kadar tüm meslektaşlar İSTESEDE,neler yapması gerektiğini bilsede,hayalini kursa,hedefine koysada, PARA KAZANAMADIĞI İÇİN firmasının,sektörün gelişmesine uygun adımları yıllardır atamamıştır,atamamaktadır!
Şu anda her bölgede yapılan fiyat belirleme toplantılarından çıkan sonuçlara,fiyatlara bakar mısınız!
Başkentimiz bile 10TL.
İzmir-İstanbul 10TL.
Bir çok bölge 8-10TL. kilitlenmiş vaziyette!
Fason yıkaYan-yıkaTanlar ile aynı masadan hayırlı bir karar çıkamaz zaten!
Fiyatı belirleyen her yıl olduğu gibi yine bunlar!
Karara bakın;
2022 FASON yıkama: 4TL.
yani fason yıkTan 8 toplayacak.
Çoğunluk bu oluncada,
her yıl olduğu gibi, piyasaya bakarak fiyatını belirlemek zorunda kalan meslektaşlar,
“piyasa 7-8 bende 8 üstü yapamam 8 yapayım veya bi tık üstü, 2tık üstü derkeeeen, sektör geneli Max. 10TL.
Gerçek bu, yıllardır da böyleydi ve maalesef bu FASON denilen, haksız rekabet sistemi var oldukça değişen bir şey olmayacak!
Kayıt dışı denilerek aklanmaya çalışıldılar,
bazıları vergi kaydı yaptırdı,bazıları 1 elemana SSK kaydı yaptırdı ve kayıtlıyım işte dedi!
1000 liraya yazar kasa aldı,
Kayıtlıyım,vergi veriyorum, bende halı yıkamacıyım dedi aklandı!
Bazıları ara sokaklarda uygun kiraya 20metrekare 4 duvar tuttu, 1 masa, 1telefon,1bilgisayar,yazar kasa koydu masaya, duvara belediyeden ruhsat diye 1500 lira haraç vererek alabildiği kağıdı astı,
yerimde var,kurumsalım, adresim belli bende bu işi yapıyorum, patronum dedi, gururla aklandı!
Çünkü onlara kayıt dışılık bu şekilde empoze edildi!
Kayıt dışı olmak bu değildi! Olmamalıydı!
Kolay yol gösterilerek, bunlara taviz verildi, hak verildi!
Vergiye tabiysen tamm, VATANDAŞI farklı farklı İSİMLERLE KANDIRABİLİRSİN denildi resmen denildi…!
YıkaYanlarda arttı yıkaTanlarda arttı ve sonuç ortada maalesef…
Zararın neresinden dönülürse KÂRDIR!

Şahsen, şimdi hep birlikte pirincin taşını ayıklama zamanı bana göre!
Sektörün KURTULUŞU, herkesin ÖZGÜRCE hakettiği fiyatları uygulayabilmesi,PARA kazanabilmesi ŞARTTIR!
Bunun sonucu gelişip, makinalaşıp,büyüyüp,
KURUMSALLAŞABİLMESİ ve akabinde hep birlikte sektörün top yekün AYAĞA KALKARAK, Vatandaşların ve Devletin nezdinde de hakettiği itibara, saygınlığa kavuşarak,
kalan ömrümüzü, geçen ömrümüzden maddi-manevi her anlamda daha huzurlu bir iş ve sosyal hayata kavuşarak geçirmek, kaybedilen yılların acısını çıkartırcasına ailemizle, dostlarımızla daha insanca bir hayat idame ettirmek, geleceğimize daha stressiz,daha kolay, daha düzenli bir meslek bırakabilmek adına daha fazla vakit kaybeden;

Dernek olarak hep birlikte istişareler yaparak,
tecrübeli parlak fikirlerimizin saygı ile değerlendirilmesi neticesinde alınan ortak kararlarımızı hep birlikte Derneğimiz üyeleri başta olmak üzere, ülkemiz genelinde üyemiz olmasada, tüm meslektaşlarımıza aktarılarak, detaylı anlatılarak, tüm meslektaşlarca acilen uygulamaya konulması gerektiği kanaatindeyim uzun zamandır!
Affınıza sığınıyorum her zamankinden daha fazla,
çok gerginim aylardır.
sürç-i lisan ettiysem affola…
Tuncay Canavar 2 hafta önce
Tebrikler Şükrü kardeşim...
Bülent Taşmış 2 hafta önce
Şükrü abi düşüncelerine katılıyorum,
Bahattin başkanımın da zaman zaman verdiği atasözü aklıma geldi ‘’havanda su dövmek’’
Abi sen İstediğin kadar yaz.
Ömer Altun 2 hafta önce
Biz çok zenginiz Şükrü bey çünkü sadece poşet deterjan elektrik su kira bedeli için çalışıyoruz oda fasona 6 TL müşteriye de 10 TL yeterlidir ,
NASIL OLSA BEDENİMİZ BİZE ÜCRETSİZ VERİLDİ Onun bedeli belde boyunda fıtıklar bacaklarda varisler ve diğer hastalıklar nüksedince anlarız
Adem Gür 2 hafta önce
Şükrü abi yüreğine sağlık.Bu sektörde biz cefa çekenler,kayıtsız fasoncular merdiven altı yangaboz halı yıkamacılarada zorla para kazandırıyoruz haliyle,biz zam yaptıkca bizden 2 lira 5 lira ucuz yıkarak bizden fazla kazanç sağlıyorlar.
Cem Öztürk 2 hafta önce
Yüreğine kalemine sağlık, Gerçekler bunlar anlayana teşekkür ederim abi
Kenan özdemir 2 hafta önce
Abi kalemine yüreğine sağlık fakat anlayana sivri sinek saz...
Bahattin Ersönmez 2 hafta önce
Teşekkürler Şükrü abi ciğim. Kitabın tam ortası...Anlayana...
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü