banner9

banner8

banner14

41 Yıllık Tecrübe Abdulrezzak Ersönmez

Halı yıkama sektöründe 41 Yıllık tecrübe ve birikime sahip Abdulrezzak Ersönmez'i ebediyete uğurlarken, 2014 yılında yaptığımız ve gazetemizde yayınlanan "İnsanlar halıyı kullandığı müddetçe kirletecek ve birileri bu halıları temizleyecek." sözünü ata sözü olarak kabul edip yayınlayarak yad ediyoruz.

Röportaj 14.12.2020, 12:17 14.12.2020, 14:39 Muhammed Hadi KOÇ
2529
41 Yıllık Tecrübe Abdulrezzak Ersönmez

Temizlik sektöründe halı yıkama hizmetlerinin kaliteye ve insana yatırım yapıldığı sürece devamlılık göstereceğine inanıyorum.

Şu anda bilgisizlik, denetimsizlik ve hukuki düzenlemelerin yetersizliğinden kaynaklanan başı boşluğun, duyarlı meslektaşların birlikte hareket ederek, standartları belirleme ve oto kontrol ile daha iyi günlere kavuşacağına inanıyorum.

Çünkü insanlar halıyı kullandığı müddetçe kirletecek ve birileri bu halıları temizleyecek.

2014 yılında Son Nokta Gazetemizde yayınlanan röportajın tamamı!


“1980’den beri…”

Bize kendinizden bahsedermisiniz?

İsmim Abdurrezzak Ersönmez. 1934 Demirci / Manisa

doğumluyum. Asıl mesleğim terzilik olmakla beraber, 1955

yılında memleketimizde halı imalatçılığı ve satışı ile başlayan ticari hayatım, 1980 yılında Bursa’da halı yıkama işiyle kalıcı hale geldi.


Firmanızın kuruluş fikri nasıl ortaya çıktı?

1980’i yıllarda piyasalardaki ekonomik kriz, halı imalatındaki zorluklar, ithal halıların piyasaya girmesi bizleri zora soktu. O yıllarda pek tanınmayan halı yıkama hizmetleri sadece belli şehirlerde, ticari amaçla Isparta, Kayseri gibi halı imalatının olduğu şehirlerde ve İstanbul da yapılıyordu.

Büyük şehirlerdeki marka mağazalar kendi müşterilerinin halılarını temizletmek için belli merkezlere gönderiyorlardı. Bursa’ da böyle bir ihtiyacın olduğunu gördük ve fabrikasyon anlamda hizmet vermeye başladık.


Halı Yıkama Bir İhtiyaçtır!

Neden halı yıkama?

Toplumumuzun sosyo ekonomik yapısındaki gelişmeler, çalışan bayan nüfusun giderek artması, konutlarda apartmanlaşmanın yaygınlaşması, su, deterjan ve en önemlisi de sağlık maliyetlerinin artması halı yıkama hizmetlerini bir ihtiyaç haline getirmiştir.


“Halı Yıkama Sanattı! Teknoloji ilerledikçe kayboldu!”

Sektörde o zamandan bu zamana ne gibi değişiklikler oldu?

Çoğu meslektaşımızın hayal bile edemeyeceği, emek yoğun bir faaliyetle, meç makinesinin ve halı sıkma santrafüjünün olmadığı bir zamanda, makine halılarının henüz kullanımda olmadığı yıllarda takoz uzun saplı el fırçalarıyla; gelberilerle, toz alma dolaplarıyla halılar yıkanmakta, çeşitli kimyasallarla halıların boyaları soldurulmadan ve karıştırılmadan yıkanır ve kurutulur, saçak, kenar (kaytan) örgülerinin (overlok) bakımları ve tamiratları ince bir ustalıkla yapılırdı.

O yıllarda halı yıkamak ayrı bir sanattı. Usta kalfa ilişkileriyle tecrübeler aktarılırdı. Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu misali; halı yıkamada da teknoloji ilerledikçe, mesleğin sanat ve ustalık yönü kaybolmaya başladı.


“Rakip Değil Meslektaş!”

Bu zor ve meşakkatli işi 3. nesile aktarırken hangi püf noktaları öğütlediniz?

Sipariş alımından, halının teslimine kadar geçen zaman

içinde her koşulda dürüstlük. Mesleği bilerek ve öğrenmeye açık olarak severek yapmak. Rakip değil, meslektaş olmak için engin bir özveriyle herkesle barışık olmak, tecrübe paylaşımında öğrenmek için öğretmek. Emeğine, mesleğine ve meslektaşına saygı duymak.


“Kaliteye ve İnsana Yatırım Yapılmalı!”

Sektörde halı yıkamanın yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Temizlik sektöründe halı yıkama hizmetlerinin kaliteye ve insana yatırım yapıldığı sürece devamlılık göstereceğine inanıyorum. Şu anda bilgisizlik, denetimsizlik ve hukuki düzenlemelerin yetersizliğinden kaynaklanan başı boşluğun, duyarlı meslektaşların birlikte hareket ederek, standartları belirleme ve oto kontrol ile daha iyi günlere kavuşacağına inanıyorum. Çünkü insanlar halıyı kullandığı müddetçe kirletecek ve birileri bu halıları temizleyecek.


“Sorunun değil, çözümün parçası olalım!”

Sizce halı yıkamadaki sorunlar için ne gibi çözümler üretilmeli?

İlk önce dürüstlük.  Söylemi ve eylemi bir olmak. Öğrenmek, öğretmek, paylaşmak, mesleki konularda daha sık istişarelerde bulunmak. Sektör adına kurulan birlikteliklere, özverili bir şekilde destek olmak. Kendimizi çok iyi tanımalı, düzenli ve sürekli kazanmak istiyorsak, sorunun değil, çözümün bir parçası olmak için üzerimize düşen sorumlulukları severek, gönül birliği içinde yerine getirmeliyiz.


“Hayatımın en gurur verici günlerini yaşıyorum!”

Oğlunuz Bahattin Bey şu an PHTYD derneği başkanı duygularınızı alabilir miyiz? Oğlunuza hangi tavsiyelerde bulundunuz?

55-60 Yıllık mesleki hayatımın gurur verici ve onur duyduğum günlerini yaşıyorum. Oğlumun da insanlara, meslektaşlarına faydalı olmak için severek ve büyük özveriyle çalıştığını görmek ayrı bir gurur vesilesi. Ben ve oğlum 35 yıllık halı yıkama işin de yüzlerce personelle çalıştık hepsiyle güler yüzle ayrıldık ve birçok çalışanımıza da işyerlerini açmalarında yardımcı olduk ve onları meslektaşımız olarak görmekten mutluluk duyduk.

Duyarlı meslektaşlarımız tarafından takdir edilmek çok güzel bir duygu. Sektöre ve meslektaşlarımıza faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere.  Bizim işletmemiz de çalışarak, usta olup ayrılan ve işyeri açan bütün kardeşlerimize, iyiyi, doğruyu, güzeli ve iyi niyeti öğütledik. Onların başarılı olmalarını görmek bizleri daha da mutlu ediyor, yıların verdiği yorgunluğu bir anda alıyor.

Diğer bütün meslektaşlara tavsiyem; her koşulda dürüst olun, iyi niyeti hiçbir zaman terk etmeden işinizi severek yapın, devamlı araştırın, öğrenin ve paylaşın. Paylaştıkça, bilgilerin size daha yararlı olduğunu görecek ve paylaşmaktan haz duyacaksınız.“Yıkadığım ilk halı…”

İlk halıyı nasıl yıkadınız?

1958’de Amasya da halı satışı yaptığım yıllarda bir müşterimin isteği üzere, kullandığı Isparta halısını o günkü imkanlarla, ustalarımdan gördüğüm şekliyle şöyle yıkadım; halının önce tozunu almak için somya tabir edilen kanepenin üzerine ters yatırarak tersinden sopayla dövmek suretiyle, dip tozlarının dökülmesi ve ilmeklerin kabartılması işlemlerinden sonra, çalı süpürgeleriyle ters ve düz birkaç defa süpürülerek halı yıkamaya hazır hale getirilir.

Yıkama işlemlerini de önce halının yüzünden kovalarla (yağ tenekelerine sap takarak) bol suyla ıslatıp gelberi ile hem suyu yedirmek hem de kaba kirlerin akmasını sağlardık.  O yıllar da hortum ve plastik variller olmadığı için gaz yağı varillerinde su biriktirilerek, teneke kovalarla halı yıkama yapılırdı.

Halı iyice ıslandıktan ve yumuşadıktan sonra, güneş marka krem deterjanlar belli ölçülerde suda eritilerek bu günkü halı şampuanı elde edilir ve halının üzerine serpilerek, 40 cm uzunluğunda 20*10

ağaç takoza kürek sapı takılır ve fırça çakılarak halı fırçalanırdı.

Fırçalama işlemi halının yüzeyinde hem enine hem de boyuna defalarca yapılırdı. Daha sonra halı ters çevrilip halının arkasına kovalarla su dökülüp, deterjanla enine ve boyuna fırçalama işlemi yapılır, su ile durulandıktan sonra, saçaklar ayrıca küçük saçak fırçalarıyla kireç kaymağı suyuyla hazırlanmış eriyikle fırçalanarak saçak beyazlatma işlemleri, halının hem ön yüzeyinde hem de arka yüzeyin de tekrarlanır. Tekrar halının ön yüzü çevrilerek ana yıkama işlemleri başlar. Kovalarla bol su dökülür, gelberi ile sıyrılarak, halının bir önceki işlemde kabaran ve gevşeyen kirleri, birkaç defa yapılan bu işlemlerle halıdan uzaklaştırılır. Tekrar deterjanlı suyla fırçalama ve bol suyla gelberili durulama işlemleri, halının yüzeyinden temiz su çıkana kadar devam eder.

Yine o yıllarda halı sıkma santrafijü olmadığı için halılar, kavak ağacının düzgün dallarından yapılan uzun ve kalın sopalarla rulo şeklinde sarılır ve dikilerek bir gün sularının süzülmesi beklenir, ertesi gün kalın ve yuvarlak ağaçlardan hazırlanan askılara asılarak bir günde burada asılı kaldıktan sonra, halıdan su akması kesildiğinde tekrar kireç kaymağı ile saçak beyazlatma işlemi bu defa ılık su ile tekrarlanır ve halı kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra, sulu halının kuruması esnasında sertleşen halı havlarının yumuşatma işlemi yine çalı süpürgesi ile yapılarak halının yıkama serüveni sona ermiş olur.


“Saygılı olun!”

Meslektaşlara bir duayen olarak dergimiz aracılığıyla neler iletmek istersiniz?

Halı yıkama mesleğin de bir büyüğünüz olarak; yaptığınız işi sevin, emeğinize ve meslektaşınıza daima saygılı olun.  Bu günkü imkanların değerini bilin ve emeğinizin karşılığını alabilmek için insana yatırım yaparak, toplam kaliteye ulaşın.

Hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlar, hayırlı ve huzurlu bol kazançlar dilerim.


Yorumlar (2)
Rıza Cihangir 1 ay önce
2014 yılındaki bu ropörtaj 10 numara 5 yıldız olmuş.
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Rıdvan Bektaş 1 ay önce
Sektöre değerli insanlar yetiştirerek en büyük katkıyı yapmış büyük usta. Rabbim emeklerinin kıymetini bilmeyi nasip etsin. Allah rahmet eylesin.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
SİZCE YAPTIĞIMIZ İŞİN UNVANI AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ?
SİZCE YAPTIĞIMIZ İŞİN UNVANI AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ?
Namaz Vakti 15 Ocak 2021
İmsak 06:50
Güneş 08:20
Öğle 13:18
İkindi 15:45
Akşam 18:07
Yatsı 19:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Galatasaray 17 33
4. Gaziantep FK 17 31
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Trabzonspor 17 26
8. Karagümrük 17 24
9. Antalyaspor 18 24
10. Konyaspor 17 22
11. Sivasspor 17 22
12. Başakşehir 17 22
13. Kasımpaşa 17 22
14. Malatyaspor 17 21
15. Rizespor 17 21
16. Göztepe 17 19
17. Gençlerbirliği 17 19
18. Kayserispor 17 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Liverpool 17 33
3. Man City 16 32
4. Leicester City 17 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Southampton 17 29
8. Aston Villa 15 26
9. Chelsea 17 26
10. West Ham 17 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 17 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 18 22
15. Newcastle 17 19
16. Burnley 16 16
17. Brighton 18 14
18. Fulham 16 12
19. West Bromwich 17 8
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Karikatürü Tümü