41 Yıllık Tecrübe Abdulrezzak Ersönmez

Halı yıkama sektöründe 41 Yıllık tecrübe ve birikime sahip Abdulrezzak Ersönmez'i ebediyete uğurlarken, 2014 yılında yaptığımız ve gazetemizde yayınlanan "İnsanlar halıyı kullandığı müddetçe kirletecek ve birileri bu halıları temizleyecek." sözünü ata sözü olarak kabul edip yayınlayarak yad ediyoruz.

Röportaj 14.12.2020, 12:17 14.12.2020, 14:39 Muhammed Hadi KOÇ
3160
41 Yıllık Tecrübe Abdulrezzak Ersönmez

Temizlik sektöründe halı yıkama hizmetlerinin kaliteye ve insana yatırım yapıldığı sürece devamlılık göstereceğine inanıyorum.

Şu anda bilgisizlik, denetimsizlik ve hukuki düzenlemelerin yetersizliğinden kaynaklanan başı boşluğun, duyarlı meslektaşların birlikte hareket ederek, standartları belirleme ve oto kontrol ile daha iyi günlere kavuşacağına inanıyorum.

Çünkü insanlar halıyı kullandığı müddetçe kirletecek ve birileri bu halıları temizleyecek.

2014 yılında Son Nokta Gazetemizde yayınlanan röportajın tamamı!


“1980’den beri…”

Bize kendinizden bahsedermisiniz?

İsmim Abdurrezzak Ersönmez. 1934 Demirci / Manisa

doğumluyum. Asıl mesleğim terzilik olmakla beraber, 1955

yılında memleketimizde halı imalatçılığı ve satışı ile başlayan ticari hayatım, 1980 yılında Bursa’da halı yıkama işiyle kalıcı hale geldi.


Firmanızın kuruluş fikri nasıl ortaya çıktı?

1980’i yıllarda piyasalardaki ekonomik kriz, halı imalatındaki zorluklar, ithal halıların piyasaya girmesi bizleri zora soktu. O yıllarda pek tanınmayan halı yıkama hizmetleri sadece belli şehirlerde, ticari amaçla Isparta, Kayseri gibi halı imalatının olduğu şehirlerde ve İstanbul da yapılıyordu.

Büyük şehirlerdeki marka mağazalar kendi müşterilerinin halılarını temizletmek için belli merkezlere gönderiyorlardı. Bursa’ da böyle bir ihtiyacın olduğunu gördük ve fabrikasyon anlamda hizmet vermeye başladık.


Halı Yıkama Bir İhtiyaçtır!

Neden halı yıkama?

Toplumumuzun sosyo ekonomik yapısındaki gelişmeler, çalışan bayan nüfusun giderek artması, konutlarda apartmanlaşmanın yaygınlaşması, su, deterjan ve en önemlisi de sağlık maliyetlerinin artması halı yıkama hizmetlerini bir ihtiyaç haline getirmiştir.


“Halı Yıkama Sanattı! Teknoloji ilerledikçe kayboldu!”

Sektörde o zamandan bu zamana ne gibi değişiklikler oldu?

Çoğu meslektaşımızın hayal bile edemeyeceği, emek yoğun bir faaliyetle, meç makinesinin ve halı sıkma santrafüjünün olmadığı bir zamanda, makine halılarının henüz kullanımda olmadığı yıllarda takoz uzun saplı el fırçalarıyla; gelberilerle, toz alma dolaplarıyla halılar yıkanmakta, çeşitli kimyasallarla halıların boyaları soldurulmadan ve karıştırılmadan yıkanır ve kurutulur, saçak, kenar (kaytan) örgülerinin (overlok) bakımları ve tamiratları ince bir ustalıkla yapılırdı.

O yıllarda halı yıkamak ayrı bir sanattı. Usta kalfa ilişkileriyle tecrübeler aktarılırdı. Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu misali; halı yıkamada da teknoloji ilerledikçe, mesleğin sanat ve ustalık yönü kaybolmaya başladı.


“Rakip Değil Meslektaş!”

Bu zor ve meşakkatli işi 3. nesile aktarırken hangi püf noktaları öğütlediniz?

Sipariş alımından, halının teslimine kadar geçen zaman

içinde her koşulda dürüstlük. Mesleği bilerek ve öğrenmeye açık olarak severek yapmak. Rakip değil, meslektaş olmak için engin bir özveriyle herkesle barışık olmak, tecrübe paylaşımında öğrenmek için öğretmek. Emeğine, mesleğine ve meslektaşına saygı duymak.


“Kaliteye ve İnsana Yatırım Yapılmalı!”

Sektörde halı yıkamanın yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Temizlik sektöründe halı yıkama hizmetlerinin kaliteye ve insana yatırım yapıldığı sürece devamlılık göstereceğine inanıyorum. Şu anda bilgisizlik, denetimsizlik ve hukuki düzenlemelerin yetersizliğinden kaynaklanan başı boşluğun, duyarlı meslektaşların birlikte hareket ederek, standartları belirleme ve oto kontrol ile daha iyi günlere kavuşacağına inanıyorum. Çünkü insanlar halıyı kullandığı müddetçe kirletecek ve birileri bu halıları temizleyecek.


“Sorunun değil, çözümün parçası olalım!”

Sizce halı yıkamadaki sorunlar için ne gibi çözümler üretilmeli?

İlk önce dürüstlük.  Söylemi ve eylemi bir olmak. Öğrenmek, öğretmek, paylaşmak, mesleki konularda daha sık istişarelerde bulunmak. Sektör adına kurulan birlikteliklere, özverili bir şekilde destek olmak. Kendimizi çok iyi tanımalı, düzenli ve sürekli kazanmak istiyorsak, sorunun değil, çözümün bir parçası olmak için üzerimize düşen sorumlulukları severek, gönül birliği içinde yerine getirmeliyiz.


“Hayatımın en gurur verici günlerini yaşıyorum!”

Oğlunuz Bahattin Bey şu an PHTYD derneği başkanı duygularınızı alabilir miyiz? Oğlunuza hangi tavsiyelerde bulundunuz?

55-60 Yıllık mesleki hayatımın gurur verici ve onur duyduğum günlerini yaşıyorum. Oğlumun da insanlara, meslektaşlarına faydalı olmak için severek ve büyük özveriyle çalıştığını görmek ayrı bir gurur vesilesi. Ben ve oğlum 35 yıllık halı yıkama işin de yüzlerce personelle çalıştık hepsiyle güler yüzle ayrıldık ve birçok çalışanımıza da işyerlerini açmalarında yardımcı olduk ve onları meslektaşımız olarak görmekten mutluluk duyduk.

Duyarlı meslektaşlarımız tarafından takdir edilmek çok güzel bir duygu. Sektöre ve meslektaşlarımıza faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere.  Bizim işletmemiz de çalışarak, usta olup ayrılan ve işyeri açan bütün kardeşlerimize, iyiyi, doğruyu, güzeli ve iyi niyeti öğütledik. Onların başarılı olmalarını görmek bizleri daha da mutlu ediyor, yıların verdiği yorgunluğu bir anda alıyor.

Diğer bütün meslektaşlara tavsiyem; her koşulda dürüst olun, iyi niyeti hiçbir zaman terk etmeden işinizi severek yapın, devamlı araştırın, öğrenin ve paylaşın. Paylaştıkça, bilgilerin size daha yararlı olduğunu görecek ve paylaşmaktan haz duyacaksınız.“Yıkadığım ilk halı…”

İlk halıyı nasıl yıkadınız?

1958’de Amasya da halı satışı yaptığım yıllarda bir müşterimin isteği üzere, kullandığı Isparta halısını o günkü imkanlarla, ustalarımdan gördüğüm şekliyle şöyle yıkadım; halının önce tozunu almak için somya tabir edilen kanepenin üzerine ters yatırarak tersinden sopayla dövmek suretiyle, dip tozlarının dökülmesi ve ilmeklerin kabartılması işlemlerinden sonra, çalı süpürgeleriyle ters ve düz birkaç defa süpürülerek halı yıkamaya hazır hale getirilir.

Yıkama işlemlerini de önce halının yüzünden kovalarla (yağ tenekelerine sap takarak) bol suyla ıslatıp gelberi ile hem suyu yedirmek hem de kaba kirlerin akmasını sağlardık.  O yıllar da hortum ve plastik variller olmadığı için gaz yağı varillerinde su biriktirilerek, teneke kovalarla halı yıkama yapılırdı.

Halı iyice ıslandıktan ve yumuşadıktan sonra, güneş marka krem deterjanlar belli ölçülerde suda eritilerek bu günkü halı şampuanı elde edilir ve halının üzerine serpilerek, 40 cm uzunluğunda 20*10

ağaç takoza kürek sapı takılır ve fırça çakılarak halı fırçalanırdı.

Fırçalama işlemi halının yüzeyinde hem enine hem de boyuna defalarca yapılırdı. Daha sonra halı ters çevrilip halının arkasına kovalarla su dökülüp, deterjanla enine ve boyuna fırçalama işlemi yapılır, su ile durulandıktan sonra, saçaklar ayrıca küçük saçak fırçalarıyla kireç kaymağı suyuyla hazırlanmış eriyikle fırçalanarak saçak beyazlatma işlemleri, halının hem ön yüzeyinde hem de arka yüzeyin de tekrarlanır. Tekrar halının ön yüzü çevrilerek ana yıkama işlemleri başlar. Kovalarla bol su dökülür, gelberi ile sıyrılarak, halının bir önceki işlemde kabaran ve gevşeyen kirleri, birkaç defa yapılan bu işlemlerle halıdan uzaklaştırılır. Tekrar deterjanlı suyla fırçalama ve bol suyla gelberili durulama işlemleri, halının yüzeyinden temiz su çıkana kadar devam eder.

Yine o yıllarda halı sıkma santrafijü olmadığı için halılar, kavak ağacının düzgün dallarından yapılan uzun ve kalın sopalarla rulo şeklinde sarılır ve dikilerek bir gün sularının süzülmesi beklenir, ertesi gün kalın ve yuvarlak ağaçlardan hazırlanan askılara asılarak bir günde burada asılı kaldıktan sonra, halıdan su akması kesildiğinde tekrar kireç kaymağı ile saçak beyazlatma işlemi bu defa ılık su ile tekrarlanır ve halı kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra, sulu halının kuruması esnasında sertleşen halı havlarının yumuşatma işlemi yine çalı süpürgesi ile yapılarak halının yıkama serüveni sona ermiş olur.


“Saygılı olun!”

Meslektaşlara bir duayen olarak dergimiz aracılığıyla neler iletmek istersiniz?

Halı yıkama mesleğin de bir büyüğünüz olarak; yaptığınız işi sevin, emeğinize ve meslektaşınıza daima saygılı olun.  Bu günkü imkanların değerini bilin ve emeğinizin karşılığını alabilmek için insana yatırım yaparak, toplam kaliteye ulaşın.

Hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlar, hayırlı ve huzurlu bol kazançlar dilerim.


Yorumlar (3)
Rıza Cihangir 2 yıl önce
2014 yılındaki bu ropörtaj 10 numara 5 yıldız olmuş.
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Rıdvan Bektaş 2 yıl önce
Sektöre değerli insanlar yetiştirerek en büyük katkıyı yapmış büyük usta. Rabbim emeklerinin kıymetini bilmeyi nasip etsin. Allah rahmet eylesin.
Bahattin Ersönmez 1 yıl önce
Duyarlılığınız için teşekkür eder, şahsınızda tüm ekibinize, yayın hayatınızda başarılar dilerim..
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü